CMSResources/ACE-Logo-Color.jpg

VOLUNTEER RECOGNITION:

The Philadelphia Bar Association commends the volunteers listed below for their dedication and service to high school students as part of the Advancing Civics Education Program. A.C.E. also thanks the teachers and principals who partnered with volunteers to bring civics into classrooms throughout Philadelphia. To volunteer for 2010-2011, please visit our sign up page.

Honorable Jacqueline F. Allen
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
Sayre High School

Jenimae Almquist
Lopez McHugh, LLP
Abraham Lincoln High School and World Communications Charter School

Judy F. Berkman, Esquire, Managing Attorney
Regional Housing Legal Services
Germantown High School

Reneé F. Bergmann
Thorp Reed & Armstrong, LLP
The Young Women's Leadership School at Rhodes High School

Thomas E. Biron
Blank Rome LLP
South Philadelphia High School

Honorable Genece E. Brinkley
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
Roxborough High School

Josh J.T. Byrne
Swartz Campbell LLC
Thomas Edison High School

Monica Camhi
Roxborough High School

Gregory Capps
White and Williams LLP
Roxborough High School

Jesse M. Cohen
Law Offices of Robert A. Stutman, P.C.
Central High School

Honorable Magdeline D. Coleman
United States Bankruptcy Court- E.D.P.A.
Olney West

Paul Costa
Fine, Kaplan and Black, R.P.C.
Simon Gratz High School

Jeffrey L. Dashevsky
Dashevsky, Horwitz, Kuhn & Novello, P.C
John Bartram High School

Janine R. Davey, Esquire
Phelan, Hallinan & Schmieg, LLP
Fels High School

Honorable Ramy Djerassi
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
Parkway Northwest-School for Social Justice

Honorable Lori Dumas-Brooks
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
West Philadelphia High School

Michael Drossner
Drossner Law, P.C.
Academy at Palumbo and Young Women's Leadership Academy at Rhodes High School

Curtis M. Pontz, Esq.
Samuel Fels High School

Honorable James J. Fitzgerald, III (Ret.)
Germanton High School

Regina M. Foley
Raynes McCarty
Parkway Northwest-School for Social Justice

Honorable Gary S. Glazer
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
Central High School and Parkway Northwest-School for Social Justice

La-Toya P. Hackney
Associate General Counsel, Sunoco, Inc.
William Penn High School

Julia Haywood
Independence Blue Cross
Roxborough High School

Robert W. Hershman
Mallon & Blatcher
South Philadelphia High School

Honorable Glynnis D. Hill
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
Parkway Northwest -School for Social Justice

William B. Shuey
Regional Housing Legal Services
South Philadelphia High School

Shauna B. Itri
Berger & Montague PC
Ben Franklin High School and World Communications Charter School

Sharon D. Larmore, Esq.
World Communications Charter School

Honorable Kathryn S. Lewis (Ret.)
Simon Gratz High School

Honorable Patricia McInerney
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
Germantown High School

Joseph Mistrano,Esq.
Joseph Mistrano & Associates, P.C.
Central High School

Yvonne Barnes Montgomery
Tucker Law Group
Parkway Northwest-School for Social Justice

Paula Goulden Naitove
PNC Bank, National Association
High School for Engineering and Science

Carolyn H. Nichols
Overbrook High School

Daniel Pallen
Mayers, Mennies & Sherr, LLP
Roxborough High School

Wesley R. Payne
White and Williams LLP
Strawberry Mansion and Parkway Center City.

David B. Picker
Spector Gadon & Rosen, P.C.
Kensington Culinary

Elliot B. Platt, Esq.
Law Offices of Elliot B. Platt
Olney West

A. Michael Pratt
Pepper Hamilton
Lincoln High School

Honorable Gene E. K. Pratter
U.S.D.C. – Eastern District of Pennsylvania.
Rhodes Leadership Academy for Young Women

Honorable Nitza Quiňones Alejandro
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
Olney East

Diana Reddy, Esq.
Law Clerk to the Honorable Theodore McKee, 2009-2010
Chief Judge, United States Court of Appeals for the Third Circuit.
World Communications Charter School

Mary Russell
Fine, Kaplan & Black
Roxborough High School

Rosa Amaral Ryan
Synthes, Inc.
Samuel Fels High School

Honorable Karen Yvette Simmons
Philadelphia Municipal Court
Murrell Dobbins High School

Honorable A. Michael Snyder
Commonwealth of Pennsylvania, Bureau of Workers’ Compensation
Strawberry Mansion High School

Catherine S. Straggas, Esquire
Margolis Edelstein
Philadelphia Military Academy at Leeds

Lilton Taliaferro
Roxborough High School

Stacy A. Tees
German, Gallagher & Murtagh
Paul Robeson High School and Academy at Palumbo

Lara Thane
Pepper Hamilton LLP
Sayre High School

David Keller Trevaskis
Pennsylvania Bar Association PBA Pro Bono Coordinator
William Penn High School, Lincoln High School, and Rhodes Young Women’s Leadership Academy

Nycole Watson, Esq.
Defender Association of Philadelphia
Parkway Northwest-School for Social Justice

Marc P. Weingarten
The Locks Law Firm
University City High School

Susan Wexler
Ben Franklin High School and World Communications Charter School

Honorable Ida Chen
Philadelphia Court of Common Pleas – First Judicial District of PA
Ben Franklin High School

Shel Seligson
William Penn High School and Paul Robeson High School

Desiree Wayne
Overbrook High School